Club Results

Grade RND Dates Home Team   Away Team Venue
First Grade SF 16 Mar 19
17 Mar 19
East Ballarat
4/127 H Ganley 35 C Haseloff 31  B Van De Heuvel 2/37
def Golden Point
125 JR Richards 34  O Hayes 4/41 H Ganley 3/17 J Brown 2/25
Alfredton Turf 
Second Grade GF 30 Mar 19
31 Mar 19
Mt Clear
6/367(cc) DL Achison 120 S Giblett 118* P Jeffrey 44 J Achison 31  M Swards 2/99
drew Golden Point
Alfredton Turf 
Third Grade GF 30 Mar 19
31 Mar 19
Golden Point
4/310(cc) C Wakefield 142* B Everard 44 J Di Stefano 35 D Hart 34 D Donovan 27*  J Giri 2/62
def Buninyong
123 J Kitchen 61  M Van De Heuvel 4/43 J Maggi 3/28
Buninyong 
One Day B Grade 16 9 Mar 19 Ballarat-Redan
9/119(cc) G Dwyer 35 B Edwards 25*  C Squire 6/20 P Clark 3/19
def by Golden Point
8/122 J Di Stefano 44* P Clark 25  A Cutts 2/25 A Willowhite 2/28
Alfredton 2 
One Day A Grade EF 16 Mar 19 Lucas
7/293(cc) B Allan 102 K Wilson 43 J Pring 36 M Ellis 35 MA Gittins 33  D Wenn 2/27 S Soloman 2/58 D Simon 2/69
def Golden Point
152 C Squire 42  K Wilson 5/32 B Allan 2/23
Brown Hill 
Optus U17's GF 23 Mar 19
24 Mar 19
Ballarat-Redan
0/78 J Doherty 37* M Riding 27*  
def Golden Point Blue
76  L Canny 3/2 J Liston 3/18 M Gray 2/9
Buninyong 
Optus U15 1st XI 11 2 Mar 19
9 Mar 19
Buninyong
7/169(cc) K Wells 38 T Ford 32  T O'Loughlin 2/28 C McKenzie 2/32
def Golden Point
96  BJ Ryan 3/17 LR Mason 2/16
Buninyong 
Optus U13 Hollioake GF 22 Mar 19 Golden Point
6/143(cc) JM Klein 59* R Wenn 40*  T Bosworth 2/26
def East Ballarat
5/108(cc) S Duggan 25*  JM Klein 3/8
Buninyong 
Optus U13 Spratling 15 8 Mar 19 Buninyong Red
6/109 S Barentsen 29*  M Soloman 2/10
def Golden Point
6/108(cc)  S Barentsen 2/16
Buninyong 
Optus U15 2nd XI 11 2 Mar 19
9 Mar 19
Brown Hill
3/256 W Quinlan 54* T Meier 53* T Steenhuis 51* JW Holloway 38  
def Golden Point
6/181 M Lawson 36* JW Mackay 25  
Brown Hill 
Stage 1 Wednesday After School 12 6 Mar 19 Golden Point
v VRI Delacombe
White Flat 
CV Regional Big Bash PF 27 Jan 19 Golden Point
9/131(cc) M De Zoysa 39 M Harris 26*  L Sheridan 3/18 N Amarathunga 2/30
def by Sunshine United
3/132 N Chouhan 70  S O'Loughlin 2/36
Eastern Oval (Ballarat) 
1st XI Major League Waller & Chester T20 Cup 1 3 Feb 19 East Ballarat
3/135 H Ganley 59 J Blandford 26  M De Zoysa 2/21
def Golden Point
8/133(cc) A Falkner 27 M De Zoysa 27  C Jerram 3/18 T Dixon 2/24 L Hodgins 2/25
Russell Square Turf